تیغ اره نواری که بر روی دستگاه اره فلکه نصب می شود جزء ابزارهای برشی محسوب می شود که در صنعت چوب، فلز و گوشت به کار می رود. برای خرید تیغ اره نواری باید به ابعاد دستگاه دقت کنید و بر اساس آن تیغ اره را انتخاب کنید. از دیگر نکات انتخاب و خرید تیغ اره نواری ضخامت و عرض آن می باشد که در اندازه های مختلف عرضه می شود. با توجه به استفاده زیاد از اره فلکه و به نسبت آن تیغ اره نواری، مشکلات متعددی برای مصرف کننده پیش می آید که یکی از آن ها ترک و شکستگی تیغ اره نواری است. در این مقاله قصد داریم برای آگاهی شما اطلاعاتی در رابطه با دلایل ترک خوردگی و شکستگی تیغ اره نواری در اختیارتان قرار دهیم.

ترک تیغ اره نواری یکی از مشکلات رایج در صنعت است. این مشکل معمولاً در فصل زمستان نمود بیشتری دارد و صنعتگران  را کلافه و سردرگم می‌کند. ایجاد ترک ریز در تیغ اره نواری به‌مرور زمان موجب شکستن تیغه هم می‌شود و باید هرچه زودتر نسبت به تعمیر یا تعویض آن اقدام کرد. در این نوشته به بررسی دلایل ایجاد ترک روی تیغ اره نواری می‌پردازیم.

زمان کار با اره نواری

هرچه زمان بیشتری با دستگاه کار کنید و برش‌های سنگین و سریع انجام دهید، تیغه گرم‌تر می‌شود. اگر تیغه بسیار گرم باشد و دمای محیط پایین، تیغه ترک می‌گیرید. معمولاً از این دست مشکلات در فصل زمستان ایجاد می‌شود. شما باید برای حل این مشکل دمای کارگاه را بالاتر از ۲۰ درجه سانتی‌گراد نگه دارید.

در فصل تابستان این مشکل بسیار کمتر ایجاد می‌شود. پیشنهاد می‌شود به‌محض اتمام کار برش، تیغ دستگاه را شل کنید.

تیغ اره را بیش از حد سفت نکنید

برخی اره نواری‌ها دارای یک نشانگر هستند که می‌توان مقدار فشار مورد نیاز برای بستن تیغه را تنظیم کرد. متأسفانه در اره نواری‌های تولید شده در بازار این هیچ نشانگری وجود ندارد و قاعدتاً باید مادرزادی به این موضوع تسلط داشته باشید! اگر تیغه بیش‌ازحد محکم شده باشد، احتمال ایجاد ترک بر روی تیغه بسیار زیاد هست. پیشنهاد می‌کنیم مقدار استاندارد فشار مورد نیاز برای بستن تیغه را از اساتید قدیمی بپرسید

سرعت دستگاه اره نواری بیش از حد زیاد است

برخی دوستان با تغییراتی در دستگاه، سرعت چرخش تیغه را بالاتر می‌برند تا برش تمیز و سریع داشته باشند. این کار باعث افزایش حرارت تیغه و ایجاد ترک و شکستن آن می‌شود. در دستگاه‌های خطرناکی مانند اره نواری، نباید پا را از استانداردهای رایج فراتر نهاد و با تغییرات این‌چنینی ایجاد مشکل کرد.اره