دستگاه تراش چیست؟

دستگاهی که جهت شکل دهی و تراشیدن قطعات دوار چوبی و فلزی به کار برده می شود را دستگاه تراش می گوییم که می توان با اضافه کردن وسایل دیگر بر روی این دستگاه، کاربرد و فعالیت آن را گسترده تر کرد.به طور کلی با استفاده از دستگاه تراش می توان عملیاتی مانند روتراشی، آج زنی، پیچ تراشی خارجی، فرم تراشی، سوراخکاری، داخل تراشی، پیچ تراشی، فرم تراشی داخلی، گاه گیری داخلی را انجام داد. دستگاه تراش نیز مانند هر دستگاه دیگری از اجزای مختلفی تشکیل شده است که در ادامه به معرفی و توضیح مختصری از آن می پردازیم.

 

دستگاه تراش

دستگاه تراش

اجزای تشکیل دهنده ی دستگاه تراش کدام اند؟

  • نگهدار مرغک متحرک: این جزء امکان جابه جایی بر روی میز تراش را دارد.
  • نگهدار مرغک ثابت: این جزء شامل محور ماشین می باشد.
  • میز تراش: میزی است که نگهدار مرغک ثابت و نگهدار مرغک متحرک بر روی آن تعبیه شده است.
  • نگهدار ابزار: این جزء امکان حرکت ابزار دستگاه تراش را به صورت طولی، عرضی و دورانی فراهم می کند.

انواع دستگاه تراش کدام اند؟

1- دستگاه تراش کوچک مرغک دار: از این مدل دستگاه تراش در خصوص انجام کار های کوچک و تولیدات کم استفاده می شود که خود دارای دو مدل 1) دستگاه تراش کوچک رو میزی و 2) دستگاه تراش کوچک پایه دار؛ می باشد.

2- دستگاه تراش معمولی نرم شده: به علت بالا بودن قدرت تولید و استحکام این نوع دستگاه، بیشتر در کارهای تولیدی و بزرگ از آن استفاده می شود.

3- دستگاه تراش ابزارسازی: از این دستگاه جهت تهیه شابلون و ابزار کارخانه ها و ماشین تراش های تولیدی استفاده می شود و میتوان گفت که این دستگاه نسبت به دیگر دستگاه های تراشکاری دارای قدرت و سرعت بیشتری می باشد و در دو نوع  پایه دار و رومیزی عرضه می شود که مدل رومیزی آن بیشتر مناسب تراش قطعات کوچک با قطر کم هستند.

4- دستگاه تراش با قطر کارگیر و طول زیاد: همانطور که از نام این نوع دستگاه پیداست بیشتر مناسب کارهایی است که دارای قطر و طول زیاد می باشند همچنین به علت استحکام و قدرت برش بالای آن، می توان حجم براده ی بیشتری را در یک زمان مشخص به وسیله ی آن برداشت.

5- دستگاه تراش پیشانی تراش: این دستگاه نیز برای تراش قطعاتی که دارای قطر زیاد ولی طول کمی می باشند، مناسب است و همچنین در کارخانه های لکوموتیو سازی و ساخت چرخ طیار و یا چرخ لنگر از آن استفاده می شود.

6- ماشین تراش عمودی: این دستگاه به صورت عمودی قرار گرفته و دستگاه قلم گیر نیزبه صورت منشور چند ضلعی است که می تواند عمودی و در طول حرکت خطی داشته باشد در خصوص دستگاه سه نظام آن نیز باید گفت که بسیار بزرگ و دارای حرکت دورانی و مناسب جهت استفاده قطعات سنگین و سوراخ کاری می باشد.