دریل چیست؟

دریل ستونی دستگاهی است که برای سوراخ کردن مواد مختلف مورد استفاده قرار می گیرد در حقیقت دریل از طریق نیرویی که مته اش را به حرکت دورانی در می آورد در اجسام و مواد نفوذ کرده و در آن ها سوراخ ایجاد می کند.

دریل انواع گوناگونی نظیر دریل برقی، شارژی، ستونی، همزن، چکشی، مگنتی، پیچ گوشتی و نمونه بردار دارد. حال با توجه به اینکه موضوع مقاله ی امروز ما در خصوص دریل ستونی می باشد در ادامه به معرفی و توضیح این نوع دریل برای شما خواهیم پرداخت.

دریل ستونی چیست؟

دریل ستونی دریلی است که به صورت عمودی بر روی میز کار و یا بر روی سطح زمین قرار می گیرد و به دلیل سنگین بودن این دستگاه دیگر امکان حمل و جابه جایی آن به نقاط مختلف وجود ندارد.

 

دریل ستونی

دریل ستونی

مزیت دریل ستونی چیست؟

  • دقت در انجام سوراخکاری: به دلیل آنکه این نوع دریل بر جای ثابتی قرار گرفته در نتیجه میتوان عملیات دریل کاری را به صورت دقیق انجام داد.
  • دارای موتور بزرگ: موتور این نوع دریل ستونی نسبت به دیگر انواع دریل های موجود، بزرگتر بوده که به تبع بر کیفیت و قدرت دریل تاثیر گذار خواهد بود.
  • دارای صفحه ی مستحکم و بزرگ: این ویژگی نیز راحتی و دقت در انجام کار و همچنین عدم انحراف مسیر سوراخکاری را موجب می شود.

در هنگام خرید یک دریل ستونی مناسب، به چه مواردی باید توجه داشت؟

  • توان دستگاه: بدیهی است هر چه توان دستگاه بیشتر باشد امکان نصب مته های بزرگتر بر روی آن و همچنین سوراخ کردن مواد سخت تر به وسیله ی آن وجود دارد همچنین زمانی که دستگاه توانش بیشتر باشد بر روی اندازه ی آن نیز تاثیر می گذارد در نتیجه اگر اجسامی که با آن کار می کنید سبک بوده و همچنین مکانی که برای نصب دریل اختصاص داده اید چندان بزرگ نیست میتوانید از دستگاه با توان کمتر استفاده کنید.
  • ظرفیت سوراخکاری دستگاه: این مورد نیز مانند مورد قبلی مهم بوده و باید با توجه به حوزه ی کاریتان دریلی با ظرفیت مناسب تهیه کنید.
  • ظرفیت سه نظام دستگاه: به قسمتی که مته دریل را در بر می گیرد سه نظام می گوییم ظرفیت سه نظام شما را مته هایی که با آن کار می کنید تعیین می کنند به یاد داشته باشید که اگر ظرفیت سه نظام شما زیاد باشد دیگر قادر به نصب مته های بسیار نازک بر روی آن نخواهید بود.